Jak vybrat jídelní židličku?

Nejen malí neposedové, ale také děti od narození mohou využívat jídelní židličku. Pro ty nejmenší jsou na výběr speciálně navržená multifunkční lehátko-sedátka. Klasické židličky bezpečně ukotví dítě u stolu nebo pultíku, a navíc mu dopřejí dostatečný prostor a pohodlí díky měkkému polstrování. Při jejich výběru se zaměřte na materiál, celkovou výbavu a praktické vlastnosti. V textu vám dále poradíme, jak zhodnotit bezpečnostní nezávadnost a kvalitu zpracování.

Dětské jídelní židličky jsou vhodné pro děti do tří let

Otázky na začátek

Věk dítěte

Jídelní židličky nemusí sloužit jen samostatně sedícím dětem. Také pro miminka seženete lehátkové verze uzpůsobené nárokům těch nejmenších. Takové židličky by měly umožňovat polohování opěrky zad a opěrky nohou. Některé modely jsou navíc rostoucí. Lze je po čase upravit tak, aby odpovídaly aktuálním potřebám dítěte.

Požadavky a četnost použití

K čemu všemu by měla jídelní židlička sloužit? Pokud ji budete používat každý den a výhradně doma, volte pevnou židličku masivní konstrukce. Jestliže často vyrážíte s dítětem na chatu nebo ke známým a chcete, aby dítě i tam mělo židličku, na kterou je zvyklé, bude pro vás lepší volbou lehčí skládací varianta.

Na co se zaměřit

Materiál

Dřevěné židličky

Přírodní dřevěný materiál je sám o sobě zdravotně nezávadný. Při výběru daného modelu však zkontrolujte také nezávadnost povrchové úpravy. Dřevo je obecně příjemné na dotek, odolává poškození a dlouho vydrží. Pokud hledáte stabilní pevnou židličku, pak je dřevo dobrou volbou.

Levnější variantou jsou židličky z dřevotřísky. Ty jsou znatelně lehčí a snadněji se čistí. Vyrábějí se v mnoha barevných úpravách a snadno je sladíte s jakýmkoliv interiérem. Nevýhodou je obsah lepidel, z nichž se může uvolňovat zdraví škodlivý formaldehyd. Dětský nábytek z dřevotřísky by proto měl mít dobře zatavené hrany a disponovat certifikátem nezávadnosti.

Plastové židličky

Podobně jako dřevotříska se plast snadno udržuje a existuje v mnoha barevných provedení. Stejně tak jako u dřevotřísky je ale třeba dbát na certifikát nezávadnosti. Židličky jsou nejčastěji vyrobeny kombinací plastu a kovu (hliníku), výjimku představují cestovní podsedáky, které jsou celoplastové. Tím se dostáváme k dalším výhodám plastových konstrukcí - mobilita a nízká váha. Židličky snadno uzvednete a přenesete. Oproti dřevěným se ty plastové však mohou dříve opotřebit a hůře opravovat.

Kovové židličky

Vysoce odolné kovové židličky s dlouhou životností jsou vhodné na každodenní používání v bytě, cestování s nimi však může být složitější. Kov se snadno čistí a často bývá zajímavě designově řešený. Podobně jako dřevo je dostatečně stabilní i pro starší děti a díky povrchové úpravě vhodný pro alergiky.

Dřevěné a kovové židličky se hodí na každodenní používání. Plastové modely skvěle poslouží také při cestování s dětmi

Polohování

Při sezení v židličce potřebuje dětské tělo kvalitní oporu. Proto by měla mít židlička nastavitelnou výšku a další možnosti úpravy polohy, aby se dala dokonale přizpůsobit velikosti dítěte. Jestliže má židlička sloužit dětem co nejdéle, měla by k tomu mít přizpůsobený rozsah nastavení opěradla, pultíku i podpory nohou. Dítě by mělo mít možnost položit si nohy na podnožku a zároveň být opřené. Některé modely židliček nabízí jen pevnou podporu nohou a zad, takže je dítě rychle přeroste. Výhodnější je proto zvolit model s nastavitelnou podnožkou i zádovou opěrkou. Pokud dítěti nohy volně visí, špatně se prokrvují.

Má-li židlička pultík, prohlédněte si možnosti jeho polohování. V ideálním případě by mělo být možné ho posunovat a snadno tak přizpůsobit velikosti dítěte. Zkontrolujte si, zda lze celý pultík sundat pro případ, že budete chtít židličku přisunout ke stolu nebo pultík umýt. Pokud je pultík polohovací a zároveň plně snímatelný, můžete se u takových modelů setkat s označením 2v1.

Nastavování židličky nedělejte v přítomnosti dítěte, při změnách poloh jednotlivých částí se objevují mezery, do kterých by si dítě mohlo skřípnout prst nebo celou ruku.

Přenosnost

Pokud nemá židlička své dané místo a často ji po bytě přemisťujete, zaměřte se také kromě samotné váhy výrobku na kolečka. Ty vám manipulaci po pokoji výrazně zjednoduší. Jestliže má židlička kolečka, musí mít i brzdy, které umožní jejich aretaci, aby se zabránilo nechtěnému pohybu. Plánujete-li židličku převážet na cesty, sledujte i rozměry ve složeném stavu.

Kolečka usnadní manipulaci a přemisťování po bytě

Design

I když by na prvním místě měla vždy stát bezpečnost, při výběru by alespoň částečnou roli měl hrát také design ladící s vaším interiérem. Oblíbené šedé, bílé a světle růžové židličky se skvěle kombinují se dřevem. Další pastelové barvy skvěle zapadnou do dětských pokojů a díky barevnému polstrování si je oblíbí i děti. Existují také moderní futuristické modely, které na první pohled ani dětskou židličku nepřipomínají. Naopak milovníci retro kousků vždy mohou sáhnout po tradiční dřevěné židličce oblíbené pro svou jednoduchost i stabilitu.

Cena

Provizorní cestovní sedáky na židli, které mohou dočasně nahradit dětskou židličku, pořídíte už od 500 Kč. Nejlevnější plnohodnotné samostatně stojící kusy se vejdou do 1000 Kč. V této cenové relaci najdete jednoduché modely, musíte však počítat s tím, že v základní výbavě nenajdete polstrování ani podsedák, takže je bude třeba dokoupit zvlášť. Plně vybavené multifunkční polohovatelné židličky se cenově pohybují od 2 do 4000 Kč.

Výbava židličky

Kromě správného nastavení a tvarování pevných částí se na výsledném komfortu velkou měrou podílí polstrování. To by mělo být měkké, dobře čistitelné a omyvatelné. Pokud je polstrování příliš složité, mohou se drobky dostat i do míst, odkud se následně špatně odstraňují.

Židličky jsou nejčastěji vybaveny pultíkem, který dítěti nahrazuje stůl a zároveň ho chrání před pádem. Pultík by měl být ideálně polohovatelný a plně snímatelný pro jednoduché čištění. Některé židličky jsou dále vybaveny košíkem na hračky a dalšími úložnými prostory, které se jistě budou hodit. Veškerou dodatečnou výbavu k jídelním židličkám naleznete v sekci doplňků.

Pultík by měl být ideální plně snímatelný pro jednoduchou údržbu

Podle aktuálně platné normy se bezpečnostní systém u dětských židliček dělí na aktivní v podobě bezpečnostních pásů, a pasivní složený z pevných konstrukčních prvků. Aktivní zádržný systém s opaskem objímá dítě kolem hrudníku, ramen a mezi nohama, musíte ho pokaždé dítěti nasadit a zapnout. Židličky bez popruhů by měly mít dobře vyřešený pasivní zádržný systém, který se skládá z mezinožní zarážky. Podstatná je přitom vhodná vzdálenost mezi zádovou opěrkou a jídelním pultíkem. Židlička by měla nabízet možnost nastavení vzdálenosti pultíku tak, abyste mohli dítě spolehlivě zajistit.

Bezpečnostní systém se dělí na aktivní (pásy) a pasivní (mezinožní zábrana).

Důležité parametry

Rozměry

Šířka se může v závislosti na konstrukčním řešení židličky lišit v oblasti základny a sedací části. Většina modelů uvádí nejširší bod základny, který většinou měří 45 až 60 cm. Výška samostatně stojících židliček se pohybuje mezi 80 až 110 cm. Výrobci obvykle přizpůsobují židličku výšce stolu, aby mohlo dítě jíst spolu s vámi. Z důvodů stability bývá hloubka mnohem větší v oblasti základny a menší v místě sedátka. Dosahuje nejčastěji 50–80 cm. V popisu produktu však většinou najdete jen jeden rozměr, a tím je hloubka základny, abyste měli představu, jak velký prostor potřebujete na umístění židličky.

Hmotnost

Drtivá většina židliček váží v rozmezí 2 až 16 kg. U těžších modelů se vám budou hodit kolečka. Pokud potřebujete kompaktní židličku na cesty, je nízká hmotnost výhodou, neměla by však nikdy převážit nad bezpečností a stabilitou. Takové židličky váží méně než 6 kg.

Nosnost

Nosnost by měla přibližně odpovídat věku dítěte. Modely, které jsou vhodné pro děti od 6 měsíců dosahují 15 kg. Pokud plánujete používání židličky až do horní hranice 3 let, vyberte si model s vyšší nosností od 15 kg výše. Nejvyšší hodnoty 100 kg a více nabízejí dřevěné židličky, které by unesly i dospělého.

Doporučenou nosnost nikdy nepřekračujte, mohli byste židličku poškodit a zranit sebe nebo dítě.

Bezpečnost a kvalita zpracování

U dětských výrobků se přirozeně klade velký důraz na bezpečnost a nezávadnost produktu. Každá dětská židlička musí být trvale označena varováním, které seznamuje uživatele se základními bezpečnostními pokyny, identifikačními údaji a technickou normou, pokud ji výrobek splňuje. Bezpečnostní standard dětských židliček je upraven pomocí technické evropské normy ČSN-EN 14988:2018. Na některých výrobcích se můžete setkat i se starším vydáním normy. V takovém případě byla židlička uvedena na trh v době, kdy platilo starší znění.

Dítě usazené v židličce by nemělo zůstávat dlouho bez dozoru. Dohlédněte na to, aby se nevzpíralo o stůl a nesnažilo se ze židličky sešplhat.

Jak fungují technické normy

Technické normy stanovují, jak by měly jednotlivé výrobky s ohledem na bezpečnost a funkčnost ideálně vypadat. Jsou zde uvedeny rozměry i požadavky na použité materiály. Normy se liší podle rozsahu na ISOcelosvětově platná, EN – platné v EU a ČSNvnitrostátní norma. Bezpečnostní normy jsou aktualizovány podle nejnovějších technických poznatků. Dodržování norem není závazné, jen doporučené. Obecně platí, že výrobky splňující bezpečnostní normy jsou bezpečnější a zaručují určitý standard.

K výrobku musí být dále přiložen přehledný montážní návod v českém jazyce, z něhož bude patrné, jak židličku sestavit. Nesmí chybět ani návod k použití s popisem polohovacích prvků a doporučením, jak dítě do židličky posadit. Obsahovat by měl také rady, čím a jak židličku čistit, a informaci, zda lze textilní části prát v pračce. U nového výrobku zkontrolujte kvalitu zpracování - absenci otvorů či skulinek, do kterých by si mohlo dítě skřípnout prst, a především stabilitu. Židlička by měla být dostatečně stabilní i v případě, že se v ní dítě vrtí.

I v případě, že se bude dítě na židličce vrtět, měla by konstrukce zůstat maximálně stabilní

Údržba židličky

Děti si zpočátku potřebují jídlo osahat, a tak často spíše než v puse končí všude okolo, a proto musí jít židlička snadno očistit. Nejjednodušší je setřít zbytky vlhkým hadříkem ještě dříve, než zaschnou, a textilní části jako polstrování či popruhy vyprat podle doporučení výrobce v pračce. Některé pultíky lze celé vytáhnout a umýt ve dřezu nebo v myčce. Židličku spolu s pultíkem a dalším vybavením čistěte pravidelně. Díky tomu zamezíte množení nežádoucích bakterií a poškození povrchové úpravy.